Řízení a monitoring strojů a výrobních linek pomocí OPC

Zkratka OPC pochází z anglického „OLE (Object Linking and Embedding) for Process Control“. Zjednodušeně řečeno se jedná o standard softwarového rozhraní, který umožňuje programům komunikaci s průmyslovým zařízením.

Stroje nebo třeba i celé výrobní linky v továrnách jsou v reálném čase řízeny programovatelnými logickými automaty (PLC – z anglického  Programmable Logic Controller). Komunikační rozhraní OPC pak umožňuje jednotnou komunikaci s PLC různých výrobců. Celá výrobní linka tak může být např. monitorována pomocí jednoho centrálního grafického rozhraní, které umožňuje obsluze komunikovat s jednotlivými stroji. Může obsahovat aktuální stavy strojů, varování, shrnutí, obrázky nebo animace. Díky OPC nezáleží na tom, že jednotlivé stroje nevyrobil stejný výrobce, a dokonce nezáleží ani na jejich stáří.

V OLC Systems máme zkušenosti se starším standardem OPC-DA (COM architektura) i novějším OPC-UA (proxy objekty). Stroje umíme připojit na přehledovém desktopu a dále je ovládat přes webovou aplikaci, kterou pro naše zákazníky dodáváme.

Pro zákazníky vyvíjíme také kompletní výrobní informační systém umožňující zapojit jednotlivé stroje jako moduly. Jsme tak schopni ovládat v jednom systému nejen novější stroje podporující OPC komunikaci, ale i starší, které ji ještě nepodporují. Zákazník díky tomu získává jeden přehledný (díky OPC dále rozšiřitelný) systém a šetří prostředky na zaškolování obsluhy.